HUBY – RECEPTY

ZOZNAM RECEPTOV

 • Plnený kaleráb s hubovým ragú
 • Hubová omáčka s mäsovou plackou a strateným vajcom
 • Hubová praženica
 • Hubové fašírky
 • Kuracie mäso s hubovou omáčkou
 • Hlivová omáčka s tenkými rezancami
 • Zemiaky plnené hubami
 • Muškátové hubové suflé
 • Starodávna hubová omáčka s varenými zemiakmi a vajíčkom na tvrdo
 • Perkelt zo šampiónov a hlivy ústričnej
 • Medvedia hubová žemľovka

PLNENÝ KALERÁB S HUBOVÝM RAGÚ

PLNKA:

maslo, cibuľa, žemľa, mlieko, mleté mäso, vajce, petržlenová vňať

V hrnci rozohrejeme maslo a orestujeme na ňom cibuľu nadrobno. Žemľu namočenú v mlieku vyžmýkame, pridáme k mletému mäsu, orestovanú cibuľu, žĺtok, nasekaná petržlenová vňať a premiešame.

KALERÁB:

kaleráb, maslo, kôpor, soľ, voda

Kaleráb ošúpeme, odrežeme vrch a striedku vydlabeme. Na masle orestujeme vydlabanú striedku z kalerábu, pridáme nasekaný kôpor. Kaleráb posolíme a naplníme. Dáme do pekáča a podlejeme vodou. Pečieme pri 200°C 35 min.

HUBOVÉ RAGÚ:

kuriatka, kaleráb, hladká múka, šľahačková smotana, kôpor

Kuriatka nakrájame a pridáme k nasekanému kalerábu a restujeme. Zaprášime múkou, zalejeme šľahačkovou smotanou a varíme do zhustnutia. Podusíme a pridáme nasekaný kôpor.

HUBOVÁ OMÁČKA S MÄSOVOU PLACKOU A STRATENÝM VAJCOM

MÄSOVÁ PLACKA:

500g mleté mäso, cibuľa, soľ, mleté čierne korenie, žemľa, mlieko, vajce, olej

K mletému mäsu pridáme nakrájanú cibuľu najemno, soľ, mleté čierne korenie, namočenú a vyžmýkanú žemľu v mlieku, vajce a premiešame. Z masy tvoríme mäsové placky a opekáme na oleji dozlatista z oboch strán.

HUBOVÁ OMÁČKA:

šampiňóny, olej, soľ, mleté čierne korenie, šľahačková smotana

Šampiňóny nakrájame na plátky. Orestujeme na oleji, osolíme, okoreníme. Prilejeme šľahačkovú smotanu a varíme do zhustnutia.

STRATENÉ VAJCE:

soľ, ocot, voda, vajce

Do vriacej vody pridáme soľ a ocot. Vodu rozvírime. Do naberačky rozklepneme vajíčko a pomaly vpustíme do vody tak, aby sa žĺtok obalil do bielka. Varíme 4 min. Vajíčko je hotové, keď bielok je tuhy a žĺtok tekutý.

HUBOVÁ PRAŽENICA

Maslo, cibuľa, huby /masliaky, suchohríby, dubáky a iné, soľ, mleté čierne korenie, vajcia, petržlenová vňať, chlieb, alebo iné pečivo

Na rozohriaté maslo dáme najemno nakrájanú cibuľku a restujeme do sklovita. Pridáme nakrájané huby na kocky. Okoreníme a podlejeme vodou a dusíme do mäkka. Pridáme rozhabarkované vajcia a miešame, kým vajíčko nezačne hustnúť, pred koncom posolíme.  Dozdobíme petržlenovou vňaťou. Podávame ešte teplé s chlebom.

HUBOVÉ FAŠÍRKY

100 ml mlieko, 400 g čerstvé huby, 2 ks vajce, 2 ks žemľa, 2 ks cibuľa, 2 PL maslo, 1 PL petržlenová vňať, 1 KL kôpor, mleté čierne korenie, soľ, strúhanka, olej na vyprážanie

Na masle speníme pokrájanú cibuľu, pridáme očistené a nadrobno pokrájané huby, opražíme a dusíme, až kým sa tekutina neodparí. Do mlieka namočíme žemle, vytlačíme a zmiešame s hubami. Pridáme vajce, korenie, soľ, pokrájané bylinky a toľko strúhanky, aby sme zo zmesi mohli vyformovať fašírky. Fašírky obalíme v strúhanke a vypražíme ich na oleji. Servírujeme so zemiakmi a chrenovou omáčkou.

CHRENOVÁ OMÁČKA /1 osoba/

2,5 dl bešamelová omáčka, 1/2 dl biele víno, 1 PL chren, 10 g maslo, podľa chuti, soľ

Bešamelovú omáčku prihrejeme a rozriedime vínom. Pridáme strúhaný chren, osolíme, povaríme a zjemníme maslom.

KURACIE MÄSO SO ŠAMPIONOVOU OMÁČKOU

150 g kuracie prsia, 3 ks cesnakové strúčiky, 1 ks malá cibuľa + mrkva, 150 g šampiónov, soľ, čierne korenie, cesnak, petržlenová vňať, masla, 150 ml smotana na šľahanie aspoň 33%

Nakrájame na drobno cibuľu opražíme na oleji. Po chvíľke pridáme nastrúhanú mrkvu. Pridáme nakrájane prsia ktoré si vopred osolíme okoreníme. Nakrájane šampióni a všetko spolu podusíme aspoň 15 minút. Po 15 minútach podlejeme smotanou necháme prevrieť odstavíme pridáme v petržlenovú vňať a maslo premiešame.

ZEMIAKY PLNENÉ HUBAMI

1 kg zemiakov, 250 g čerstvých húb, 80 g tuku, 80 g cibule, mleté čierne korenie, rasca 20 g masla, majorán, 2 dcl mlieka, vajce, soľ

Uvarené zemiaky očistíme, pozdĺžne prekrojíme a vydlabeme. Huby umyjeme, očistíme a pokrájame. Na masti zapeníme nadrobno posekanú cibuľu, pridáme huby, mleté čierne korenie a udusíme do mäkka. Misu z jenského skla alebo pekáč vymastíme maslom, vložíme zemiaky naplnené hubovou zmesou a dáme zapiecť.

MUŠKÁTOVÉ HUBOVÉ SUFLÉ

400 g húb, 3 PL olivového oleja, 5 vajec,  1 PL masla, PL sezamového oleja, 5 PL polohrubej múky, 1 KL prášku do pečiva, štipka nastrúhaného muškátového orieška, strúčik cesnaku, soľ, čierne korenie, maslo na vymastenie misiek

Huby dôkladne očistíme a nakrájame na plátky. Na olivovom oleji ich osmažíme a trochu osolíme. Vajcia rozbijeme, žĺtky oddelíme a vyšľaháme s maslom a sezamovým olejom. Pridáme múku zmiešanú s práškom do pečiva, dochutíme muškátovým orieškom, prelisovaným cesnakom, osolíme a okoreníme. Vymiešame hladkú hmotu. Z bielkov ušľaháme tuhý sneh a opatrne ho vmiešame do žĺtkovej hmoty. Pridáme vychladnuté huby a zmes nalejeme do maslom vymastených misiek. Neplníme ich po okraj, cesto počas pečenia nakysne. Misku vložíme do vyhriatej rúry a pečieme pri 180 °C 12 – 15 minút.

STARODÁVNA HUBOVÁ OMÁČKA  S VARENÝMI ZEMIAKMI A VAJÍČKOM NATVRDO

1 kg zemiaky, 20-40g sušené huby/čerstvé huby podľa chuti, masť, maslo, 4 vajcia na tvrdo + 1 vajce na zapustenie, 2 PL hladká múka, 250ml mlieko, 150ml šľahačková smotana, ocot, soľ, mleté čierne korenie, mletá rasca /nemusí byť/

Príprava z čerstvých húb: Očistíme a nakrájame. Orestujeme na masti.  Postupujeme ďalej podľa receptu bez namáčania húb.

Príprava zo sušených húb: Sušené huby namočte do studenej vody na noc, čím dlhšie budú namočené, tým kratšia bude ich príprava. Ďalej postupujeme podľa receptu.

Hríby necháme naboptnať v studenej vode, ak sú sušené potom povaríme v osolenej vode do mäkka cca 20-30 min.  Pripravíme si jednoduchý bešamel. Z masti a hladkej múky si pripravíme svetlú hladkú zápražku. Zalejeme ju mliekom a poriadne rozmiešame, aby neboli hrudky. Zápražku zalejeme uvarenými hubami aj s vývarom a 10 min. povaríme. Dochutíme mletým čiernym korením, soľou, rascou/nemusí byť/.  Potom pridáme šľahačkovú hustejšiu smotanu a krátko prevaríme.  Omáčku dochutíme soľou, mletým čiernym korením a octom poprípade mletou rascou. Do omáčky zapustíme jedno rozhabarkované vajce s trochou vody a povaríme. Nakoniec do omáčky  pridáme kúsky schladeného masla a necháme rozpustiť bez varenia.
Príloha: varené zemiaky s rascou a s vajíčkom na tvrdo.
http://www.televizetvs.cz/spetka-valasska

PERKELT ZO ŠAMPIÓNOV A HLIVY USTRIČNEJ

1 kg očistenej hlivy ustricovej, 1 kg šampiňónov, 3 cibule, olej, 4 zemiaky, mleté čierne korenie, mletá paprika, chilli paprika, majorán, 2 strúčiky cesnaku, zápražka

Do nádoby dáme olej a nadrobno nakrájanú cibuľu ktorú opražíme, dusíme a podlievame až dozlatista, potom odstavíme. Umytú, očistenú hlivu nakrájame na asi 2 cm kúsky, spodnú časť na tenké plátky a podusíme spolu s cibuľou aspoň 30 minút. Stále podlievame vodou. Potom pridáme nakrájané šampiňóny a dochutíme korením. Varíme v troške vody a stále miešame cca 2 hod. Pred dokončením pridáme vodu, pokrájané zemiaky, prelisovaný cesnak a paprikovú zápražku. Povaríme 15 minút a dochutíme.

MEDVEDIA HUBOVÁ ŽEMĽOVKA

0,5 kg hríbov, 2 PL nakrájaného medvedieho cesnaku, olej, čierne korenie, rožok, soľ, 3 vajcia

Huby nakrájame na tenké plátky a na oleji zarestujeme. Pridáme trochu vody a podusíme. Dáme do misy, pridáme nakrájané rožky, cesnak, korenie, vajce, osolíme a premiešame. Zmes vylejeme do vymastenej zapekacej misy a dáme do rúry predhriatej na 190 °C upiecť dočervena.