ZÁVARKY A VLOŽKY- RECEPTY

ZOZNAM RECEPTOV

 • pečeňové halušky
 • krupicové halušky
 • zemiakové halušky
 • bielkové halušky
 • bešamelové halušky
 • kapání
 • liate cesto
 • krutóny
 • celestínske rezance
 • frigátne rezance
 • rezance alebo knedličky s odpaľovaného cesta
 • niťovky, rezance, strúhané cesto
 • mäsové guľôčky
 • šunkové knedličky
 • žemľové knedličky
 • syrové knedličky
 • rybacie guľky
 • špenátové guľky
 • slaninové guľky
 • špikové = morkové guľky
 • žemľové guľky
 • kuracie knedličky
 • drožďové guľky
 • špenátové halušky k šunkovej polievke
 • maslové halušky

PEČEŇOVÉ HALUŠKY  

20 – 25 dkg pečene, 1 strednú cibuľu  nakrájanú nadrobno, ¼ KL korenie, ¼ KL soli, 2 celé vajcia, trochu strúhanky, trochu oleja (maslo), polohrubú múku podľa potreby

Pečienku zomelieme, alebo naškrabeme  nožom pridáme všetky ostatné ingrediencie necháme chvíľu postáť cca 10 min. Lyžicou formujeme valčeky, ktoré dáme zavariť do polievky.  Hotové vyplávajú na povrch.

KRUPICOVÉ HALUŠKY

2 žĺtka, 1 KL masla, 100g hrubá krupica, štipka soli, štipka sóda bikarbóny, sneh z  bielkov

Žĺtky rozšľaháme s maslom, pridáme soľ, krupicu a sóda bikarbónu a sneh z bielkov. Necháme postáť cca 10 min. Vykrajujeme s lyžičkou tvarujeme  kopčeky a zavaríme do polievky.

ZEMIAKOVÉ HALUŠKY

1/4 kg zemiakov, 1 vajce, 1 žĺtok, 50 g hladkej múky, 30 g masti /sádla/, soľ

Masť vymiešame s vajcom, posolíme, pridáme postrúhané očistené zemiaky a múku a dobre premiešame. Z cesta hádžeme halušky do vriacej polievky a varíme ich asi 4 až 5 minút.

BIELKOVÉ HALUŠKY

2  bielky, 30g hrubej múky, soľ, petržlenová vňať /žerucha/

Z bielkov ušľaháme sneh. Zamiešame k nemu trochu soli, petržlenovú vňať, múku a premiešame. Z cesta lyžičkou vykrajujeme halušky, ktoré vkladáme do vriacej polievky a necháme krátko prevariť.

BEŠAMELOVÉ HALUŠKY

20g maslo, 20g hrubá múka, 0,5dcl mlieko, 0,5dcl vody, 1 vajce, muškátový oriešok, alebo petržlenová vňať, 30 – 50g strúhanky

Maslo a múku zohrejeme rozriedime mliekom a vodou a za stáleho miešania uvaríme hustú hladkú kašu. Osolíme ju a necháme vychladnúť. Do vychladnutej kaše pridáme jedno vajíčko, strúhanku nastrúhaný muškátový oriešok, alebo petržlenovú vňať. S cesta malou lyžičkou vykrajujeme halušky, ktoré zavaríme v polievke cca 5 min.

KAPÁNÍ

1 vajíčko, múka, štipka soli, malé množstvo vody

Z ingrediencii si pripravíme redšiu hmotu , ktorú potom uždibujeme a dávame do polievky.

LIATE CESTO

1 vajce, 30 g hrubej múky, 2 lyžice mlieka, soľ

Vajce rozmiešame s mliekom, preosiatou múkou a soľou na hladké cesto. Lejeme do vriacej polievky cez vidličku. Necháme len prevrieť.

KRUTÓNY

Najlepšie krutóny sú z bieleho toastového chleba. Sušíme ich najprv v rúre preto, aby nenasiakli príliš veľa tukov.

5 ks biely toastový chleba / staršie rožky/ žemle, 1 PL  maslo, 1 strúčik cesnak

Na toastovom chlebe orežeme kôrku. Striedku nakrájame na menšie kocky. Dáme ich na rovný pekáč a v jednej vrstve ich dáme sušiť do rúry pri teplote 130 – 150°C cca 5-8 min. kým nezačínajú chytať farbu. Počas sušenia aspoň raz premiešame. !!! POZOR !!! aby sa nespálili. Potom ich na masle do ktorého sme pridali celý strúčik cesnaku opečieme na panvičke do zlatista. Rovnako sledujeme, aby sa nespálili.

CELESTÝNSKE REZANCE

SLANÉ PALACINKOVÉ CESTO:

mlieko, soľ, vajce, polohrubá múka.

Vytvoríme redšie cesto. Na oleji pečieme tenké palaciniky. Po upečení nakrájame na tenké rezance ( zvinieme a krájame naprieč ).

FRIGATNÉ REZANCE

SLANÉ PALACINKOVÉ CESTO:

mlieko, soľ, vajce, polohrubá múka.

Pripravujú sa ako Celestínske rezance, len ich krájame na hrubšie rezance a vyprážame na oleji.

HALUŠKY ALEBO KNEDLIČKY Z ODPAĽOVANÉHO CESTA     

slané vriace mlieko, maslo, krupicu /hrubá múka/, vajcia

Do vriaceho, osoleného mlieka s tukom vysypeme krupicu alebo hrubú múku a miešame dlho až sa cesto nelepí na nádobu. Do vychladnutého cesta postupne miešame vajcia, vymiešame cesto z ktorého vykrajujeme halušky alebo knedličky varíme ich buď v osolenej vode alebo ich môžeme vyprážať na tuku alebo pomocou vrecúška striekame na plech rôzne tvary a pečieme v rúre.

Návod na prípravu  niťoviek a rôznych druhy cestovin nájdete na:
https://mysiakovaskolavarenia.sk/zaklady-varenia/ako-na-to/

MÄSOVÉ GULÔČKY

80 g duseného alebo pečeného mäsa, 1 vajce, 20 g strúhanky, mleté čierne korenie, petržlenová vňať, soľ

Mäso zomelieme, pridáme vajce, strúhanku, soľ, korenie a nadrobno pokrájanú vňať. Všetko dobre rozmiešame a formujeme drobné guľôčky, ktoré zavárame do polievky.

ŠUNKOVÉ KNEDLIČKY

50 g šunky alebo údeného mäsa, 30 g masla, 1 vajce, 70 g strúhanky. 1 lyžica mlieka, soľ

Maslo vymiešame so žĺtkom a soľou, pridáme posekanú šunku, lyžicu mlieka, sneh z bielka a podľa potreby strúhanky. Z cesta formujeme knedličky, ktoré varíme v polievke podľa veľkosti 3 –  5 minút.

ŽEMĽOVÉ KNEDLIČKY /20ks/

20 g masla, 1 žĺtok, 1/2 dl mlieka, 1 žemľa /houska/, 20 g strúhanky, mleté čierne korenie, zelená petržlenová vňať, soľ

Maslo vymiešame so žĺtkom, pridáme žemľu pokrájanú na kocky a namočenú v mlieku, soľ, mleté čierne korenie a nadrobno pokrájanú petržlenovú vňať. Dobre premiešame so strúhankou a formujeme malé knedličky

 SYROVÉ KNEDLÍČKY

2 hrste nastrúhaný eidam najemno, 1 hrsť hladká múka, 1 vajce, soľ

Všetky ingrediencie zmiešame a mokrými rukami tvarujeme knedlíky, ktoré vyvaríme v slanej vode.

RYBACIE GUĽKY

100g rybacieho vareného mäsa bez kostí, 40g maslo, soľ, 1 väčšie vajce, alebo 2 malé, 30g strúhanky, najemno nasekaná petržlenová vňať

Maslo dobre vymiešame z vajcom, soľou, a najemno nasekanou vňaťou. Pridáme uvarené rybacie mäso, strúhanku. Dobre premiešame. Formujeme  guľky, ktoré necháme aspoň 15 min. stáť. Potom ich zavaríme v polievke cca 7 min.

ŠPENÁTOVÉ GUĽKY

30g masla, soľ, 1 vajce, čierne korenie, majoránka, 150g špenátu, 80g strúhanky, 2 PL mlieko, 1 strúčik cesnaku rozotrený so soľou /nemusí byť/, slanina /nemusí byť/

Očistený špenát dobre umyjeme a uvaríme do mäkka. Rozmixujeme. Pridáme k maslu, ktoré sme vymiešali s vajcom./namiesto masla môžeme použiť na malé kocky roztopenú slaninku/ Osolíme, okoreníme, pridáme mliekom zvlhčenú strúhanku /môžeme pridať i strúčik cesnaku rozotreného so soľou/ Necháme chvíľu postáť. Z cesta formujeme guľky, ktoré dáme variť do polievky asi na 10 min.

SLANINOVÉ GUĽKY

40g slaniny, 30g cibule, soľ, petržlenová vňať, 60g mliekom zvlhčenej strúhanky, 2 PL mlieko

Na malé kocky nakrájame slaninu a roztopíme do sklovita. Pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu, trochu opražíme. Pridáme najemno nakrájanú petržlenovú vňať, soľ, mlieko, a odstavíme. Do vychladnutej zmesi  pridáme vajcia a strúhanku.  Z cesta tvarujeme malé guľky, ktoré zavárame do vriacej vody, alebo do polievky asi 10 min.

ŠPIKOVÉ GUĽKY

50 – 60g špiku z hovädzej kosti, soľ, pažítka, 1 vajce, 4 PL mlieko, 1 rožok, 50g strúhanky

Z umytej hovädzej kosti vyberieme špik. Dobre ho rozmiešame so soľou, najemno nakrájanou pažítkou, vajcom. Do masy pridáme v mlieku namočený a vytlačený rožok a strúhanku. Cesto necháme postáť 5 – 10 min. Potom z neho formujeme malé guľky, ktoré vložíme variť do polievky, alebo slanej vriacej vody a pomaly varíme 10-12 min.

ŽEMĽOVÉ GUĽKY

40g slaniny, 2 vajcia, 1,5 žemle, 1 PL oleja , 70g múky, Petržlenová vňať, Soľ,  1 – 2 PL strúhanky

Slaninu pokrájame na malé kocky a opražíme do chrumkava. Staršie žemle pokrájame na menšie kocky a dáme  do rúry s trochou oleja vysušiť. Keď slanina vychladne primiešame vajcia, soľ, petržlenovú vňať a dobre vymiešame. Potom pridáme múku a toľko strúhanky, aby cesto bolo dosť husté. Do dobre vymiešaného cesta primiešame opečené žemle. Premiešame a necháme chvíľu postáť. Ak by cesto veľmi zhustlo pridáme trochu vody. Z hmoty formujeme väčšie gule, ktoré varíme v polievke 10 – 15 min.

KURACIE KNEDLÍČKY

kuracie prsia, voda, šľahačková smotana, vajce, petržlenová vňať, mleté čierne korenie, muškátový oriešok, hladká múka

Očistené kuracie prsia zmixujeme s vodou. Pridáme šľahačkovú smotanu, vajce, petržlenovú vňať, muškátový oriešok, mleté čierne korenie a hladkú múku. Dobre zmiešame a dáme postáť do chladničky. Potom rukou, ktorú si močíme v studenej vode tvarujeme knedličky, ktoré vyvaríme v slanej vode.

DROŽĎOVÉ GUĽKY

30g masla , 20g cibule, 50g droždia, Soľ, Petržlenová vňať, 1 – 2 malé vajcia, 80g strúhanky, 2 – 3 PL mlieko

Nadrobno postrúhanú cibuľu speníme na masle a za stáleho miešania upražíme.  Droždie sa najprv roztopí a potom začne hustnúť, pripekať sa a voniať ako mäso. Zmes necháme vychladnúť. Do vychladnutej zamiešame vajcia, soľ, petržlenovú vňať , a mliekom zvlhčenú strúhanku. Necháme cesto postáť 10 min. ak nám zhustne pridáme doň trochu vody. Ak by zriedlo pridáme strúhanku. Z cesta lyžičkou formujeme malé guľky, ktoré varíme cca 5 – 10 min. v polievke.

ŠPENÁTOVÉ HALUŠKY K ŠUNKOVEJ POLIEVKE

10g maslo, 50g  tvarohu, 1 vajce, 50g detskej krupice, 1 PL špenátový pretlak, soľ

Do misy dáme zmäknuté maslo, tvaroh, vajcia, detskú krupicu, špenátové pyré zbavené vody, soľ, mleté čierne korenie, muškátový orech. Všetko dobre premiešame a dáme na 20 min. Do chladničky odpočinúť. Potom z hmoty lyžicou tvarujeme halušky a dáme do vriacej osolenej vody vyvariť.

MASLOVÉ HALUŠKY

6 dkg masla, 6 dkg hladká múka, 1 celé vajce, soľ, 2 hrste nasekanej petržlenovej vňate

Zmäknuté maslo dôkladne vyšľaháme metličkami s vajíčkom. Pridáme múku, petržlenovú vňať a lyžicou vymiešame hladké cesto, ktoré zavaríme do polievky.