Halušky a múčne jedlá

Milí moji kuchtíci dnes sa budeme baviť o týchto témach:

 • Ako pripraviť halušky
 • Ako pripraviť pizzu
 • V rubrike ZAUJÍMAVOSTI sa dozviete o histórii pizze a palaciniek
 • V rubrike Základy varenia – AKO NA TO nájdete:
   Ako vyrobiť cesnakový olej na pizzu
  Ako vyrobiť paradajkovú omáčku na pizzu podľa Jamieho Oliviera
  Ako vyrobiť taliansky chlieb foccacia 
  Ako vyrobiť domáci tvaroh
 • V článkoch nájdete tradičné slovenské recepty na múčne a sladké jedlá

TRADIČNÉ SLOVENSKÉ MÚČNE A SLADKÉ JEDLÁ

Tu Vám predstavím tradičné typické slovenské múčne jedlá. Mnohé z nich isto máte radi a pripomínajú Vám detstvo či čas strávený u starých rodičov. Dúfam, že ich vďaka receptom zvládnete hravo a vrátite sa pri ich konzumácii do čias plných dobrôt.

V tejto časti boli čiastočne použité informácie zo stránok:

Z relácie Jamie Olivier varí doma. Diel 13. Pizza
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912986-kucharspohotovost/recepty/302-pizza-salami/  http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912986-kucharska-pohotovost/recepty/301-pizza-margherita/ http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912986-kucharska-pohotovost/recepty/303-pizza-capricciosa/ http://www.ceskatelevize.cz/porady/10169912986-kucharska-pohotovost/recepty/304-pizza-a-la-jiri/ http://sk.wikipedia.org/wiki/Pizza
http://www.fiatpeople.sk/bella-italia/historia-pizzi/


STRAPAČKY=HALUŠKY


Halušky – strapačky sú tradičným jedlom Slovákov, známe takmer po celom svete. Podávajú sa z bryndzou, tvarohom, sladkou a kyslou kapustou. Bryndzové a tvarohové halušky sa zapíjajú tradične kyslým mliekom, cmarom, žinčicou.

ZÁKLADNÉ CESTO NA VŠETKY DRUHY STRAPAČIEK:

500g zemiakov, 100g  hladkej múky, voda podľa potreby, soľ

Očistíme zemiaky, umyjeme ich a najemno postrúhame na strúhadle. Do postrúhaných zemiakov pridáme soľ, múku a vypracujeme cesto tak, aby sa odlepovalo od misy. V prípade príliš hustého cesta použijeme na zriedenie trochu vody. V hrnci necháme zovrieť osolenú vodu a z cesta ručne oddeľujeme stredne veľké halušky. Občas ich premiešame, aby sa neprichytili na dno a počkáme, kým všetky nevyplávajú na povrch – tým sú halušky uvarené. Scedíme ich a dáme do vopred pripravenej misy.

Aby zemiaky nesčernali strúhajte ich do misky so studenou vodou. Následne sceďte a vodu zo zemiakov vytlačte a ďalej postupujte podľa receptúry. Halušky tak budú biele.

PIZZA

Tradičné talianske jedlo známe a obľúbené po celom svete. Je tvorené z cestovinového základu na ktorý sa potiera paradajková omáčka a na vrch cesta sa kladú rôzne zeleninové, mäsové, či ovocné ingrediencie, povrch sa posypáva strúhaným syrom a dáva sa zapiecť.

NIEKOĽKO ZÁSAD, ABY SA PIZZA VYDARILA:

 • Ak máte možnosť pizzu pečte na rozohriatej žulovej doske o hrúbke 2,5 cm. Uchováva si teplotu z rúry. Jej chuť bude podobná, akoby sa piekla v murovanej piecke.
 • Ak sa použije pizzova lopatka, cesto formujte na nej a pri pečení cesto nechajte skĺznuť na pizza kameň. Ten sa nepotiera.
 • Rúru si predhrejeme na najvyššiu teplotu cca 20 min. pred pečením a mriežku v rúre dáme čo najnižšie.
 • Vodu do cesta pridávajte postupne, každá múka saje inak.
 • Ak pizzu potrieme cesnakovým olejom dodáme pizzi ďalší stupeň chuti a bude krásne voňať.
 • Dĺžka pečenia závisí od hrúbky cesta
 • Pri obložení pizze sa medze nekladú môžeme tam dávať rôzne údeniny, zeleniny, syry, ryby, morské plody, hydinu, olivy, chilli papričky, kapari, kukuricu … proste čo kto má rad
 • Pred koncom sa pizza posype strúhaným syrom a necháva sa zapiecť.

ZÁKLADNÉ CESTO NA PIZZU PODĽA JANIEHO OLIVIERA

200 g hrubej múky + 800 g hladkej múky , alebo 1 kg hladkej múky, 550 ml vlažnej vody, 1 PL soli, 4 PL olivový olej, 14 g sušeného droždia

Múky zmiešame na pracovnej doske, urobíme jamku a vlejeme do nej vlažnú vodu. (Cesto môžeme robiť iba z hladkej múky, alebo múky zmiešať ako je uvedené v recepte). Vidličkou začneme z vnútornej strany primiešavať do vody postupne múku. Keď je cesto ešte riedke pridáme olej soľ a sušené droždie. Nasypeme to do kašičky uprostred a všetko premiešame. Hneď ako zmes začne hustnúť a s vidličkou sa bude ťažko pracovať pomúčime si ruky a cesto rukami hnetieme ho vždycky dokola a prekladáme, aby bolo pružné.  Hotové cesto rukami z bokov podhrnieme pod seba a vytvoríme bochník. Cesto vložíme do pomúčenej nádoby, pomúčime i vrch cesta prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste vykysnúť cca 45 min. – 1 hod. Vykysnuté cesto si rozdelíme na polovicu a cesto vyvaľkáme do kruhu na tenkú placku.
Vaľkanie: cesto prejdeme valčekom a pootočíme. Tento postup opakujeme, kým z cesta nie je okrúhla tenká placka.

DOKONČENIE PIZZE:

prosciutto, roketa/rukola, olivový olej

Cesto dáme na (pekáč, alebo formu), potrieme paradajkovou omáčkou, natrháme mozzarellu a rozložíme na pizzu , pridáme lístky bazalky. Nakoniec pizzu pokvapkáme olivovým olejom a dáme piecť do rúry. Povrch upečenej pizze dozdobíme roketou/rukolou, na ňu úhľadne uložíme prosciutto a celú pizzu ešte pokvapkáme olejom.

Viac sa o pizzi palacinkách dočítate v rubrike ZAUJIMAVOSTI