OBILNINY – BULGUR – RECEPTY

ZOZNAM RECEPTOV

  • Teľací rezeň plnený bulgurom
  • Pšeničný falafel s kapucínom
  • Jemné knedličky z bulguru
  • Bulgur s kapustou
  • Bulgur s mletým mäsom a zeleninou

Recept ako pripraviť bulgur nájdete:
https://mysiakovaskolavarenia.sk/strukoviny-obilniny-ryza/

TEĽACÍ REZEŇ PLNENÝ BULGUROM

80 g bulguru, 200 ml vody, 1 – 2 PL olej, 2 cibule, 1 zelená paprika, zelený petržlen, bazalka, zelená časť jarnej cibuľky, bylinková zmes, 4 ks teľacích  alebo kuracích či morčacích plátkov, 2 vajcia, strúhanka, čierne korenie, soľ, olej, 2 cibule, 100 g šampiňónov alebo čerstvých či sušených húb, mäsový či zeleninový vývar alebo voda, maslo, špáradlá

Na širokú panvicu dáme olej na ňom speníme nadrobno nakrájanú cibuľu a pridáme bulgur, vodu, korenie, soľ. Za občasného miešania varíme 10 – 15 min. Potom pridáme nakrájanú papriku, bazalku, petržlenovú vňať a necháme trochu vychladiť. Zapekaciu misku vytrieme olejom a rovnomerne vyložíme nakrájanými šampiňónmi a cibuľou na plátky. Okoreníme a osolíme. Plátky mäsa osolíme, okoreníme a preložíme na polovicu. Jednu stranu mäsa uzavrieme špáradlami, tak aby nám vznikla kapsa z jedným otvorom. Plátky naplníme pripravenou zmesou a špáradlami uzavrieme. Takto pripravené rezne obalíme v strúhanke a namočíme do rozhabarkovaného vajíčka a dáme na olej smažiť. Po oboch stranách opečieme a kladieme do zapekacej misy na šampiňóny a cibuľu. Zalejeme vývarom alebo vodou a podľa potreby osolíme. Navrch dáme plátky masla a zo začiatku pomaly zapekáme po oboch stranách. Dopečieme pri vyššej teplote. Podávame obložené so šampiňónmi a ryžou,  poliate šťavou z mäsa. 

PŠENIČNÝ FALAFEL S KAPUCÍNOM

150 g bulguru, 1 väčšia cibuľa, 2 strúčiky cesnaku, 15 g čerstvej petržlenovej vňate, mletá rasca, mletý koriander, ¼ ČL prášku do pečiva, soľ, mleté čierne korenie, 200g lúpaného uvareného hrachu KAPUCÍN, 1 rozšľahané vajce, 60g strúhanky, olej

Bulgur nasypeme do misy a zalejeme studenou vodou a necháme 20 min. nasiaknuť potom opatrne zlejeme. Cibuľu, cesnak, rascu, koriander, petržlenovú vňať rozmixujeme do hladka. Pridáme uvarený a do hladka rozmixovaný hrach, mleté čierne korenie a vypracujeme hladké cesto. Pridáme vajce, strúhanku, bulgur a premiešame. Zo zmesi mokrými rukami formujeme malé guľôčky, ktoré vyprážame zo všetkých strán na oleji. Podávame zo zemiakovou kašou,  špenátom, chlebom a zeleninovým šalátom.

JEMNÉ KNEDLÍČKY Z BULGURU

NA SLANO

 150 g bulguru, zemiaková kaša z 3 varených zemiakov, 400 ml mlieka, 1 PL masla, soľ, 2 PL pšeničnej múky, 2 vajcia, 1 zväzok bazalky

Bulgur dáme do širokej panvice zalejeme slaným mliekom a na miernom ohni varíme 10 min. Odstavíme z ohňa a prikryté necháme ešte stáť 5 – 10 min. Potom pridáme maslo a necháme odkryté vychladiť. Do vychladnutého bulguru pridáme žĺtky studenú zemiakovú kašu, nasekanú bazalku alebo petržlenovú vňať, pšeničnú múku a dobre premiešame. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh, ktorý opatrne zapracujeme do masy. Navlhčenými rukami tvarujeme malé knedličky, ktoré dáme vyvariť do osolenej vody. Keď vyplávajú na povrch ešte ich chvíľu povaríme a opatrne vyberieme na misu a potrieme maslom, alebo olejom a premiešame. Ak by sa knedličky rozvarovali pridáme ešte múku. Knedličky podávame k mäsu, zelenine, k omáčkam. Dozdobíme bazalkou.

NA SLADKO

150 g bulguru, zemiaková kaša z 3 varených zemiakov, 400 ml mlieka, 1 PL maslo, soľ, 2 PL pšeničnej múky, 2 vajcia, práškový cukor

 Postup prípravy knedlíčkov je rovnaký len bez pridania bazalky. Pripravujeme ich s makom, orechmi, alebo plníme lekvárom. Vrch posypeme práškovým cukrom.

 BULGUR S KAPUSTOU

150 g bulguru, 400 ml zeleninový vývar alebo voda, 4 PL oleja, 2 cibule, petržlenová vňať, bazalka, soľ, 1 menšia kapusta (zelí) nastrúhaná nahrubo

 Na širokej panvici osmažíme cibuľu na jemno, pridáme kapustu pokrájanú na hrubo, osolíme. A restujeme do chrumkava na malom ohni bez pridania vody  asi 20 min. Pridáme bulgur, zalejeme vývarom a dusíme ešte 15 min. Potom pridáme nasekanú petržlenovú vňať, bazalku, premiešame a prikryté necháme stáť 10 – 15 min. Podávame z ľubovoľnou zeleninou, šalátom, ľahkým dresingom (bylinkovým, jogurtovým). Vhodné ako náplň do čerstvej či zapečenej zeleniny.

BULGUR S MLETÝM MÄSOM A ZELENINOU

400 g mleté mäso  (200g bravčové+200g hovädzie), olivový olej/olej, 50g červenej cibule, 1 chilli paprička, 100g koreňová zelenina (mrkva, zeler, petržlen), sladká červená mletá paprika, mleté čierne korenie, soľ, 400g krájaných lúpaných paradajok, 3 bobkové listy, 500ml vývaru, 100g kukurice v plechovke, 150g bulgur, farebné papriky čerstvé, 100g grana padano syr, petržlenová vňať

PREDPRÍPRAVNÉ PRÁCE

Bulgur pred varením niekoľko krát sparíme vriacou vodou. Sparenie opakujeme, kým sa nestratí s bulgura mastný povlak.

Na panvici s rozohriatym olejom restujeme nadrobno nakrájanú červenú cibuľu a cesnak na plátky. Po chvíli pridáme štipľavú papričku nakrájanú na kolieska a koreňovú zeleninu na malé kocky. Opekáme, kým zelenina trochu nezmäkne. Osolíme, okoreníme, pridáme mleté mäso a restujeme dozlatista. Pridáme mletú papriku, paradajky z konzervy a bobkové listy. Podlejeme vývarom a necháme prejsť varom. Potom prisypeme kukuricu, bulgur a varíme na miernom plameni pod pokrievkou domäkka. Farebné papriky a cuketu nakrájame na kocky. Opečieme ich na panvici s rozohriatym olivovým olejom. Ochutíme soľou a korením.
https://kuchynalidla.sk/product/bulgur-so-zeleninou-a-mletym-masom