ČATNI – RECEPTY

ZOZNAM RECEPTOV

  • Cibuľové
  • Jablkové
  • Paprikové
  • Paradajkové zo zelených paradajok
  • Cuketové /Tekvicové
  • Tekvicové
  • Z nektariniek a hrušiek s chilli
  • Pomarančové chutney

CIBUĽOVÉ  /4 x 250 ml fliaš/

1 kg červená cibuľa, 160 g kryštálového cukru, 100 ml červené víno, 100 ml balsamicového octu, 1 PL olivový olej, 1 bobkový list, hrubozrná soľ

Cibuľu ošúpeme a nakrájame na tenké kolieska. Vo veľkej panvici rozohrejeme olej a podusíme na ňom cibuľu. Na podusenú cibuľu pridáme cukor, ocot, víno, bobkový list. Na strednom plameni dusíme cca 20 min. Zmes osolíme a rozdelíme do fliaš a dobre
Príloha: k pečeným, grilovaným, vyprážaným mäsám.

JABLKOVÉ

1 kg kyslasté jablká, 1 ½ šálky kryštálového cukru, 1 ¼ šálky octu, 2 veľké cibule, 6-8 strúčkov cesnaku, 3 PL hrozienok, 1 PL soľ, 1 ČL mletý zázvor, 1 ČL pálivá paprika, 1 ČL kari

Jablká ošúpeme, zbavíme jadrinca, nakrájame na kocky a dáme variť. Cibuľu nakrájame najemno. K jablkám pridáme postupne všetky ingrediencie a varíme do zhustnutia. Uvarené plníme do teplých vysterilizovaných, suchých fliaš, uzavrieme.

PAPRIKOVÉ

3 zelené papriky, 3 červené papriky, 3 žlté papriky, 4 cibule, 10 g práškového cukru, 1 PL ostrá horčica – dijonska, 50 ml ocot, 50 ml olej, 1 pohár biele víno

Papriky zbavíme kôstok a nakrájame na rezance. Cibuľu na kolieska. Pridáme všetky ostatné ingrediencie a varíme do zhustnutia. Hotové nadávkujeme do vysterilizovaných fliaš, uzavrieme, necháme vychladiť a skladujeme v chladničke. Môžeme ich aj pred skladovaním ešte vysterilizovať pri 80°C, 20 min.

PARADAJKOVÉ  ČATNÝ ZO ZELENÝCH PARADAJOK

1 kg nezrelých zelených paradajok, 12 strúčkov cesnaku, 100g hrozienok, 2 ČL chilli/pálivé papriky, ½ CL mletý zázvor, ½ šálky octu, soľ

Paradajky oblanšírujeme, stiahneme šupku a nakrájame. Cesnak prelisujeme, pridáme zázvor, soľ, cukor a všetko spolu varíme v malom množstve vody do mäkka. Potom pridáme ocot a hrozienka a varíme bez pokrievky do zhustnutia. Hotové ešte horúce nadávkujeme do vysterilizovaných fliaš, uzavrieme a necháme vychladiť.

CUKETOVÉ /TEKVICOVÉ ČATNÝ

1 kg cukety/tekvica, 2 červené papriky, 250 g cibuľa, 3 strúčky cesnak, 1 KL čerstvo nastrúhaný zázvor, 4 PL hrozienok, 500 ml vinný ocot, 100 g cukru, 1 KL soli, ¼ KL cayenského korenie, nové korenie, koriander

Cukety a papriky nakrájame na malé kocky, cibuľu a cesnak nasekáme nadrobno. Zeleninu dáme do hrnca, pridáme ocot, cukor, soľ, mleté čierne korenie všetko premiešame a pomaly varíme za občasného premiešania asi 40 minút. Hotové ešte horúce nadávkujeme do vysterilizovaných fliaš, uzavrieme a necháme vychladiť.

TEKVICOVÉ ČATNÝ

1,2 kg tekvice, 2 cibule , 100 g zázvor, 2 strúčiky cesnaku, 200 g kryštálového cukru, 1 ČL ostrej červenej papriky, 2 PL oleja, 0,5 l pomarančovej šťavy, 0,08 l citrónovej šťavy, soľ, mleté čierne korenie

Cibuľu a tekvicu ošúpeme a nakrájame na kocky. Zázvor a cesnak ošúpeme a nahrubo nasekáme. Pridáme cukor a papriku a zmes rozmixujeme. Do hrnca dáme olej dusíme na ňom tekvicu s cibuľou. Potom pridáme zázvorovú pastu a všetko spolu varíme 3 min. Prilejeme pomarančovú šťavu a varíme ďalších 20 min. Ochutíme citrónovou šťavou a varíme dokiaľ zmes nezíska konzistenciu marmelády. Nakoniec osolíme a okoreníme. Vložíme do čistých fliaš a uzavrieme.

ČATNÍ Z NEKTÁRINIEK A HRUŠIEK S ČILLI

1 kg nektariniek , 250 g hrušiek, 150 g šalotky, očistená a nakrájaná na kúsky, 1 PL zázvoru očisteného a nakrájaného na malé kúsky, 2 chili papričky nakrájané na drobno, 250 ml 100% jablková šťava, 125 ml jablkový ocot, 2 ks celý badián, 1 ks celá škorica, 2 PL soli zarovnané, 1 bal.  GELFIX SUPER 3V1, 350 g cukru

Nektarinky a hrušky ošúpeme, zbavíme jadrovníkov a kôstok a nakrájame na kocky. Vo väčšom hrnci dôkladne premiešame nektárinky, hrušky, šalotku, zázvor, čili, jablkovú šťavu, jablkový ocot, badián, škoricu a soľ. Obsah vrecka Gelfix Super 3:1 zmiešame s 2 PL cukru a pridáme do zmesi. Za stáleho miešania asi 1 minútu dôkladne povaríme. Pridáme zvyšok cukru, privedieme do varu a za stáleho miešania povaríme minimálne 5 minút. Prípadnú penu odoberieme a odstránime badián a škoricu. Ihneď plníme až po okraj do pripravených pohárov. Uzavrieme viečkami, poháre obrátime dnom nahor a asi 5 minút necháme stáť na viečku.

POMARANČOVÉ CHUTNAY

2 pomaranče, 1 PL maslo, 150g čerstvé /mrazené brusnice, 2 PL trstinový/kryštálový cukor, 100ml jablčný mušt, 50 ml suché biele víno,1 zväzok čerstvej škorice, 4 hviezdičky badyánu, mleté biele korenie, soľ

Z pomarančov vykrojíme dužinu bez bielych časti. V kastróliku rozpustíme maslo, potom pridáme cukor a brusnice. Necháme spoločne skaramelizovať. Pridáme korenie a víno a necháme ho vyvariť. Potom pridáme vykrojené pomaranče, jablčný mušt a zvaríme do hustej konzistencie. Nakoniec dochutíme soľou a korením.