Milí moji kuchtíci dnes sa budeme baviť o týchto témach:
- Dozviete sa všeobecné informácie o potravinovej pyramíde, zelenine, hubách, prívarkoch
- Užitočné informácie o rôznych druhoch zeleniny
- Ako pripravovať prívarky
- V rubrike Základy varenia – AKO NA TO nájdete:
Príprava bešamelovej omáčky
Príprava domácej tahini omáčky - V článkoch nájdete RECEPTY týkajúce sa zeleninových, hubových, bezmäsitých jedál a prívarkov
V dnešnej téme bolo čerpané aj z odkazov:
http://www.gastroprincipal.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=63:zelenina-zakladne informacie&catid=40:ovocie-a-zelenina&Itemid=76
http://www.obesity-news.cz/?id=40http://www.atojepecka.cz/ http://www.atojepecka.cz/brambory/brambory-loupane-syrove/
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci/211562221900008/?deid=1137&recept=907
http://www.rybazilina.sk/zdravie/22-kvaka-zdrava-zelenina-nasich-starych-mam/
POTRAVINOVÁ PYRAMÍDA
- Najviac by sme mali konzumovať :
obilniny cestoviny ryžu zemiaky mlynsko – pekárenské výrobky zeleninu a ovocie
- Striedmejšie :
mlieko tvrdé syry tvaroh nízkotučné mliečne výrobky mäso hydinu ryby vajcia strukoviny - Vôbec, alebo vo veľmi obmedzenom množstve:
oleje tuky cukor
ČO MUSÍME VEDIEŤ O ZELENINE VO VŠEOBECNOSTI
ZELENINA.
Denne ju kupujeme a pripravujeme v našich domácnostiach. Spájame ju s pojmom zdravá výživa. Je hlavným zdrojom vitamínov a minerálov. Najmä vitamínu C, ktorý je dôležitý pre tvorbu imunitného systému. Priaznivo pôsobí proti únave, ospalosti. Nájdeme ho najmä v čerstvej zelenine. Nedostatok vitamínu C môže spôsobiť ochorenie tzv. skorbut. Vitamín C potláča škodlivé látky, chráni pred infekciami, je dobrou prevenciou pred srdcovo – cievnymi chorobami, posilňuje imunitu a ovplyvňujú hladinu cholesterolu v krvi. Zelenina obsahuje vlákniny a preto priaznivo pôsobí na tráviace ústrojenstvo najmä napomáha pohybu čriev. Pri konzumácii sa nezameriavajte iba na rovnaké druhy zeleniny. Každá zelenina obsahuje iné druhy vitamínov a minerálov, preto je potrebné ju konzumovať v čo najpestrejšej škále.
ROZDELENIE ZELENINY:
A: podľa obdobia a spôsobu pestovania
- jarná, takzvaná skleníková zelenina
- sezónna zelenina
- celoročná zelenina
B: podľa použitia časti rastlín
- koreňová zelenina (mrkva, petržlen, zeler)
- cibuľová zelenina (cibuľa, cesnak, pór)
- hlúbová zelenina (kaleráb, karfiol, kapusta)
- listová zelenina (hlávkový šalát, špenát)
- plodová zelenina (paprika, paradajky, uhorka)
- struková zelenina (struky zelenej fazule a hrachu)
- stonková zelenina (špargľa)
- vňate ( petržlenová vňať)
NIEKOĽKO UŽITOČNÝCH RÁD PRI PRÍPRAVE ZELENINY:
- akákoľvek úprava zeleniny by mala byť rýchla a šetrná, platí to najmä pre tepelnú úpravu zeleniny. Pri dlhej tepelnej úprave sa strácajú vitamíny a minerály.
- Pri krájaní či strúhaní zeleniny používajte výlučne pomôcky z nehrdzavejúcej ocele. Zabránite tým strate vitamínu C zo zeleniny, ktorý sa pri kontakte zo železom stráca
- Snažte sa o čo najkratší časový rozdiel medzi úpravou a podaním zeleniny, aby ste ju podávali súčasne s jedlom
…. VEDELI STE ŽE ….
ZEMIAKY
Miesto pôvodu: z hôr Juhoamerických Ánd neskôr sa dostali do Európy Použitie: mnohostranné využitie
Liečebné účinky: odvodňujú telo pri srdcovo – cievnych a ľadvinových chorobách, vyplavuje škodliviny, podieľajú sa pri tvorbe kostného tkaniva, krvotvorbe a tvorbe hormónov a nervov. Sú najčastejšou a najlacnejšou plodinou, ktorú používame v našich domácnostiach. Tvoria základ našej stravy. Obsahujú takmer všetky a minerálne látky a stopové prvky, draslík, vápnik, fosfor, zinok, kyselinu listovú, horčík, železo, meď, kobalt, fluor, vitamíny skupiny B, C, kyselinu pantetonovú.
Zemiaky delíme podľa múčnatosti:
- A – ako príloha, na zemiakový šalát. !!!! Nevhodné pre zemiakovú kašu !!!!
Sú lojovité a nerozpadávajú sa. - AB – ako príloha, k mäsám a omáčkam, zemiakový šalát, zemiaková kaša,
hranolky. Dlhším varením sa rozpadávajú. - B – zemiaky polopevné, polomúčnaté jemnej až hrubšej štruktúry, primerane vlhké až suchšie, vhodné ako samostatná príloha jedla.
- C – zemiaková kaša, na výrobu liehovín a škrobu. Sú škrobové a veľmi múčne
- D – zemiaky silne múčnaté, silne rozváravé, hrubej štruktúry, vhodné len ako surovina na výrobu výrobkov zo zemiakov, ako sú kaša, zemiakové cesto a pod.
Zemiakové tipy & triky:
- Ošúpané zemiaky nemáčajte vo vode dlho, aby sa z nich nevylúhovali biologicky účinné látky.
- Aby sa zemiaky dali lepšie šúpať, do vody na varenie zemiakov v šupke kvapnite trocha oleja.
- Ošúpané zemiaky dávajte variť do vriacej osolenej vody – na 500 g zemiakov rátajte 1 lyžičku soli.
- Ak varíte zemiaky v šupke, ktoré majú rôzne veľkosti, väčšie zemiaky prepichnite. Všetky budú mäkké približne v rovnakom čase.
- Nové zemiaky ľahko oškriabete, keď do vody pridáte trochu soli.
- Ak staré zemiaky dáte variť s trochou cukru, budú chutnejšie.
- Ak chcete, aby sa zemiaky upiekli pekne dozlatista, posypte ich pred pečením trochou hladkej múky.
Ako na zemiaky:
- Sýtiaca zložka zemiakov je škrob, ktorý sa varením premieňa na stráviteľnú formu.
- Najviac vitamínu C obsahujú zemiaky na jeseň. Počas uskladnenia sa jeho obsah znižuje a najmenej vitamínu C obsahujú na jar.
- Zemiaky uskladňujeme v tmavých a vetraných priestoroch pri teplotách +2 °C do +6 °C, aby nezačali hniť, aby neklíčili ani nevysychali a aby straty vitamínu C boli čo najmenšie.
- Pôsobením svetla zemiaky začínajú klíčiť a zelenať sa, čím sa v nich zvyšuje obsah alkaloidu solanínu, ktorý je jedovatý.
DRUHY ZELENINY
BATATY = SLADKÉ ZEMIAKY
Bátáty sú sladké zemiaky. Existujú červené sladké oranžové a biele menšie a suchšie s nažltlou dužinu. Batáty obsahujú veľa betakaroténu , škrobu, vlákninu, vitamíny B6, A, C, železo, protein.
Použitie: zemiaková kaša, smažiť, variť, zapekať, šišky, koláčiky, marmelády, sladké chipsy
TOPINAMBURY
Topinambury sú hľuzovité zemiaky s vysokým obsahom vody. Obsahujú aminokyseliny, vitamíny, mineráli. Obsahujú kyselinu mliečnu, citrónovú, jablčnú, jantárovú. Sú vhodné pri diétach, pre diabetikov, pôsobia proti artritíde, zmierňujú žlčníkovú koliku, odvodňujú telo, redukujú hladinu cholesterolu, regulujú krvný tlak, detoxikujú ľadviny a pečeň, chránia proti stresu, sú vhodné v tehotenstve pri nevoľnostiach. Hľuzy očistíme a konzumujeme celé.
Použitie: nastrúhané so zeleninou, varenie, dusenie, zapekanie, vyprážanie.
CIBUĽA (červená, biela a žltá) PÓR, ŠALOTKA, CIBUĽKA JARNÁ ZELENÁ, PAŽÍTKA
CIBUĽA ŽLTÁ, ČERVENÁ, BIELA
Jedna z najznámejších druhov cibúľ. Má všestranné využitie v kuchyni a liečivé účinky. Cibuľa má byť tvrdá a suchá. Pokazená cibuľa mäkká, hnilá, a plesnivá. Chráni proti infekciám a má protizápalové a dezinfekčné účinky. Pomáha pri zápale močového mechúra a ľadvín, znižuje krvný tlak, cukor, tuk v krvi. Podieľa sa na krvotvorbe. Obsahuje kyselinu listovú , železo, zinok
ŠALOTKA
Sa používa najmä vo Francúzku i inde.
Použitie: dusená, pečená, šalotka pečená pomalý v tuku, marmeládu, v studenej kuchyni
Pór
Patrí medzi cibuľoviny. Je omnoho jemnejší ako cibuľa nakoľko obsahuje menej aromatických silíc, Obsahuje vitamíny B,C,E, minerálne látky, selén, fosfor. Posilňuje činnosť srdca, znižuje cholesterol v krvi, podporuje krvotvorbu a pomáha pri reumatických problémoch.
Použitie: polievky, vývary, pomazánky
Jarná zelená cibuľka
Lahôdková cibuľka sa pestuje zo semienka a konzumuje sa za mlada, keď má zelené výhonky. Je jemná používa sa do šalátov i teplých jedál a konzumuje sa aj za surova.
Použitie: Všestranné
Pažítka
Patrí medzi najžiadanejšie druhy pre svoju jemnú chuť. Je zdrojom vitamínu C, B2, karoténu. Obsahuje i minerálne látky ako síra draslík, vápnik, fosfor. Pažítka ovplyvňuje chuť k jedlu, podporuje trávenie. Znižuje krvný tlak. Čínska pažítka má antibiotické účinky.
Použitie: do polievok, vývarov, omáčok, šalátov, bylinkové masla, pomazánky
CESNAK
Je považovaný za liek. Znižuje krvný tlak, reguluje črevnú mikroflóru, znižuje hladinu cukru v krvi, Obsahuje vitamíny B, C, karotén, minerálne látky- vápnik, horčík, draslík, jód a iné.
Použitie: Všestranné
PAPRIKA (žltá, zelená, oranžová, červena, biela, kápia, chilli, feferónky)
Je chutná zelenina. Žltá je veľmi šťavnatá s jemnou chuťou. Vysoký obsah vitamínu C. Poznáme niekoľko druhov paprík – mäsité kápie, ktoré sú najsladšie, chilli papričky, pálivé, feferonky, sladké papriky, dobre sa hodia k mastnejším druhom mäsa a údeninám. Majú niekoľko násobné použitie. Použitie: tepelná úprava, do šalátov, pomazánok, možná konzumácia i za surova
PARADAJKY
Paradajok je viacero druhov. Poznáme: guľaté, kríčkové, cherry, súdkové, oválne, zelené. Paradajky sú širokospektrálne využité v kuchyni ako za tepla tak za studena. Paradajky sú antioxidanty. Znižujú vznik civilizačných chorôb. A obsahujú protirakovinové látky karotenoidy. Najsladší druh paradajok sa volá Tomino. Kumito je zelený druh paradajok, zostávajú zelené aj v zrelom stave.
Použitie: Všestranné
KAROTKA, MRKVA
Sladší, krehkejší a šťavnatejší druh mrkvy sa volá karotka. Mrkva i karotka obsahujú vitamín A, betakarotén a selén. Posilňuje imunitný systém, srdce, cievy. Mrkva chráni pred nadmerným slnečným žiarením.
Použitie: v teplej i studenej kuchyni, aj ako šťava, špikovanie mäsa
PETRŽLEN, PASTRNÁK, PETRŽLENOVÁ VŇAŤ
- PETRŽLEN
Petržlen Má veľký obsah vitamínov C, B a provitamínu A. Nájdeme tu tiež draslík, železo, fosfor, mangán. Podporuje krvotvorbu, znižuje krvný tlak, napomáha uzdraveniu ľadvín a pečene.
Použitie: do vývarov, polievok, omáčok, špikovanie mäsa - PASTRNÁK
Má sladšiu chuť ako petržlen, no chuťovo sa nedá porovnať s petržlenom. Obsahuje veľa vitamínu C a minerály. Má vyššiu energetickú hodnotu.
Použitie: vývary, omáčky, špikovanie mäsa - PETRŽLENOVÁ VŇAŤ
Petržlenová vňať je k dostaniu po celý rok. Obsahuje vitamíny C , skupiny B a minerálne látky. Je prospešná pri ochorení ľadvín a žlčníka. Znižuje vysoký krvný tlak.
Použitie: teplá a studená kuchyňa
ZELER
- BUĽVOVÝ ZELER
Je bohatý na minerálne látky vápnik, fosfor, horčík, železo. Obsahuje vitamíny provitamín A, B,E. Znižuje krvný tlak, pomáha pri cukrovke, artritíde, čistí pečeň.
Použitie: do vývarov a polievok, vyprážaný, ako základ v receptoch, kde sa používa koreňová zelenina - STONKOVÝ ZELERJe chuťovo jemnejší. Používa sa pri redukčných diétach. Koreň stonkového zeleru je nepoužiteľný.
Použitie: do vývarov, ako zeleninový základ, v teplej a studenej kuchyni, konzumuje sa za tepla i surový
KALERÁB (biely, červený)
Obsahuje vysoký obsah vitamínu C, E, B Mineráli, kyselinu listovú, nikotínovú, panthotenovú, draslík, vápnik, železo, zinok a karotén. Obsahuje i protisklerotickú zložku inositol. Kaleráb je veľmi potrebný pre zdravé vlasy a pokožku. Chráni pred arteriosklerózou. Napomáha dobrému fungovaniu imunitného systému. Mal by sa konzumovať pri zápche nakoľko obsahuje vlákninu a tým napomáha peristaltike čriev. Vďaka látke cholagogum urýchľuje vylučovane žlče a jej transport do čriev. Nakoľko je to nízko kalorická zelenina je vhodná na redukčné diéty. Nie je vhodný pri ochorení žalúdočnej sliznice a dvanástnika. Pokiaľ nie je drevnatý môžeme ho surový konzumovať celý.
Použitie: polievky, vývary, rizoto, na halušky, plnenie, ako zeleninový základ pod mäso
REĎKOVKA (červená, biela)
- REĎKOVKA ČERVENÁReďkovky obsahujú vitamíny C,B. Karotén, vysoký obsah vápnika. Obsahuje aj antibakteriálne látky. Patria medzi nízko kalorickú zeleninu, preto je vhodná pri redukčnej diéte. Urýchľuje tráveniu a napomáha pri zápche, prekrvovaniu, vylučovaniu vody z tela. Pôsobí preventívne proti ľadvinovým a žlčníkovým kameňom a zbavuje problémov pri počiatočnom štádiu úniku moču.
Použitie: konzumácia za surova, teplá a studená kuchyňa - REĎKOVKA BIELAJe príbuzná reďkvičke červenej. Šťava z reďkovky pomáha pri nachladení, dezinfikuje sliznicu v ústach, podporuje prekrvovanie, má antibakteriálne účinky. Pomáha pri hnačkách a nafúknutí. Veľmi vhodná potravina pri chudnutí. Zachováva mladosť.
Použitie: v teplej a studenej kuchyni
UHORKY
Uhorky možno pestovať na poli i v skleníku. Je to nízkokalorická zelenina s vysokým obsahom vody. Vhodná pri redukčnej diéte. Má detoxikačný účinok. Obsahuje veľa vitamínu E. Používa sa nielen v kuchyni, ale i v kozmetickom priemysle ako pleťové masky, krémy. Šťava z uhoriek je vhodná pri úpale, má upokojujúce účinky pri opálení kože, zmierňuje výskyt očných vačkov. Veľmi chutné sú nakladané v sladkokyslom náleve spolu so zeleninou a kôprom. Veľkosť nakladaných uhoriek by mala byť cca 7 – 12 cm.
Použitie: Konzumácia za surova, omáčky, kyslé, rýchlokvašky, šaláty, čalamády
CUKINA
Je nízko kalorická zelenina. Vhodná pri redukčných diétach a cukrovke. Obsahuje veľké množstvo vody a minerály vápnik, horčík, fosfor a málo sodíka. Napomáha pri činnosti srdca, tráviaceho traktu a ľadvín.
Použitie: do šalátov, polievky, ako zeleninový základ pod mäso, prívarok
BAKLAŽÁN
Baklažán pochádza z Indie. Plody sú veľké a lesklé. Má sa konzumovať iba tepelne upravovaný nakoľko za surova obsahuje jedovatú látku solanín, ktorý sa stráca pri tepelnej úprave. Obsahuje stopové prvky bor, mangán, draslík, vitamín A znižuje hladinu cholesterolu, dodáva energiu a pôsobí ako afrodiziakum. Má ostrejšiu korenistú chuť.
Použitie: pomazánky, samostatný pokrm, príloha k mäsám, súčasť
zeleninových pokrmov
ŠPARGĽA – BIELA, ZELENA, FIALOVA
Veľmi lahodná zelenina. Obsahuje betakarotén, provitamín A, a E, C, vitamíny skupiny B- thiamin, riboflavin, pyridoxin, niacin, kyselina listová a panthothenová. Obsahuje stopové prvky – draslík, zinok, fosfor, železo, jód. Stimuluje krvotvorbu, zásobuje orgány kyslíkom. Pôsobí na zdravý spánok, ovplyvňuje hormonálne procesy, ovplyvňuje pružnosť pleti a zdravie vlasov. Pôsobí pozitívne na kožné problémy a ekzémy, akné. Vhodná zelenina pri redukčných diétach a pôsobí ako afrodiziakum.
Použitie: šaláty, do cestovín, zapečený so syrom, príloha k mäsu
MASLOVÁ A HOKAIDO TEKVICA
- MASLOVÁ TEKVICA
Maslová tekvica má sladkastú a jemnú chuť, je aromatická.
Použitie: prívarky, polievky, koláče prímes do cesta na zvlhčenie, na cestoviny, kompót, džemy, marmelády, k mäs - TEKVICA HOKAIDO
Tekvica hokaido obsahuje veľa vlákniny a má detoxikačné účinky. Patrí medzi nízko kalorickú zeleninu vhodná pre redukčné diéty. Je bohatá na minerály a vitamíny – vápnik, horčík, draslík, fosfor, betakarotén, vitamíny A,B,C. Pomáha pri ochorení pankreasu, pri ochorení žalúdka, pomáha ľadvinám a srdcu, má močopudné účinky. Bojuje proti črevným parazitom. Vhodná pri cukrovke. Semienka sú dobré ako prevencia na prostatu.
Použitie: polievka, omáčky, príloha k mäsu, kompót
ČAKANKA
Čakankové puky obsahujú veľa minerálov železo, fosfór, horčík. Sú vhodné pre diabetikov, pre ľudí s problematickým tráviacim ústrojenstvom. Zlepšujú funkciu pečene, žlčníku a pankreasu.
Použitie: šaláty
REBARBORA
Rebarbora je skorá zelenina. Má výraznú pálivo- kyslastú chuť. Obsahuje kyselinu šťaveľovú, vápnik. Je dobré konzumáciu rebarbory spojiť s konzumáciou mliečnych výrobkov. Je močopudná, posilňuje krvný obeh, optimálna pre činnosť nervov a mozgu. Podporuje tvorbu kostnej drene. Vhodná pre ženy v tehotenstve a menopauze. Detoxikuje a napomáha peristaltike čriev, Odbúrava zápchu. Je nevhodnou zeleninou pre ľudí s močovými a žlčníkovými kameňmi. Pre ľudí náchylných na hnačky.
Použitie: koláče, kompót, zaváranina, džem
ČIERNY KOREŇ
Čierny koreň má jemnú dužinu a tekutinu podobnú mlieku. Obsahuje vysoký obsah sacharidov s prevahou inulinu preto je to vhodná potravina pre diabetikov. Obsahuje sodík, horčík, železo, fosfor. Priaznivo pôsobí na žľazy s vnútornou sekréciou. Je potrebné šupku ošúpať a namočiť do citrónovej vody, aby nesčernalo. Používa sa rovnako ako špargľa a karfiol. Môžeme ho vyprážať, variť, dusiť.
Použitie: konzumácia za surova, do šalátov, do teplej kuchyne
ŠPENÁT
- ŠPENÁT LISTOVÝ
Špenát listový sa začal pestovať v Iráne, kde ho vyšľachtili do dnešnej podoby. Obsahuje veľké množstvo minerálov – železo, horčík, draslík a iné. Vitamíny B,C,A. Blahodarne pôsobí na organizmus. Podporuje imunitný systém, posilňuje nervovú sústavu, zlepšuje látkovú výmenu, metabolizmus sacharidov. Priaznivo pôsobí na vlasy, nechty a pokožku. - BABY ŠPENÁT
Jeho lístky sú veľké cca 5 cm. Dajú sa jesť za surového, ale i tepelne upravovaného stavu. Listy zbavíme stonku a používame ako listový špenát.
Použitie: polievky, prívarky, lasane, studená kuchyňa, plnenie
HLÁVKOVA BIELA A ČERVENÁ KAPUSTA
- BIELA KAPUSTA
Existuje mnoho odrôd. Kapusta obsahuje veľa vody a vláknin a preto je vhodná pre diéty. Obsahuje kyselinu listovú, vitamíny C a B12, mineráli mangán a selén. Takže je vhodná pre podporu imunitného systému. - ČERVENÁ KAPUSTA
Červená kapusta má podobné zloženie ako biela. Má vyšší obsah sacharidov a energetickú hodnotu. Obsahuje menej vlákniny. Obsahuje vitamín C, provitamín A a dvojnásobné množstvo železa. Je to kapusta s výraznou chuťou. Selén obsiahnutý v červenej kapuste znižuje krvný tlak a chráni brzlík = príštitnú detskú žľazu s vnútornou sekréciou pred poškodením. Odstraňuje s tela kovy.
Použitie: plnenie, polievky, prívarky, šaláty, príloha k mäsu
ČÍNSKA KAPUSTA = pak – choi
Kapusta zo sýto zelenými listami a výrazným zebrovaním. Je to prízemná voľná ružica so vzpriamenými listami. Jej dĺžka sa pohybuje od 10- 45cm. Obsahuje veľa vlákniny, vitamínov, vody. Má protizápalové účinky na tráviaci trakt.
Použitie: čína, prívarok, šaláty
PEKINSKÁ KAPUSTA = ta – paj – cchai
Má podlhovastý tvar z neuzavretým vrchom. Žltej až svetlozelenej farby. Je chuťovo výrazná. Je krehká a tvorí hlavičky. Vysoký obsah vitamínu C, B1, B2 a draslík, horčík, železo, karotén. Priaznivé účinky na zažívanie.
Použitie: studena kuchyňa – šaláty, varenie, zapekanie
KYSLÁ KAPUSTA
Kvasné baktérie kyslej kapusty prospešne pôsobia v zažívacom trakte a napomáhajú vstrebávať živiny. V kyslej kapuste nájdeme vitamíny B12. Zabezpečuje psychickú pohodu, aktivuje mozgovú a nervovú činnosť, obnovuje bunky, podporuje rast kosti a svalov, odbúrava stres.
Použitie: konzumácia za surova, dusená, pečená, polievky, zapekanie, na
halušky …
KEL
Podobá sa kapuste je zelenej farby so zvraštenými listami. Má pevnú hlávku. Znižuje hladinu cholesterolu, pozitívne pôsobí na pečeň, črevá, žalúdok. Má vysoký obsah vlákniny, čím napomáha pri zápche, znižuje riziko rakoviny hrubého čreva, ovplyvňuje činnosť srdca, ciev a imunitného systému.
Použite: varenie, dusenie, vyprážanie, do polievok, prívarkov
RÚŽIČKOVÝ KEL
Ružičkový kel obsahuje veľa betakaroténu, vitamín C, B, E, bielkoviny, vlákninu. Znižuje cholesterol, posilňuje sliznice v tele, a napomáha proti osteoporóze.
Použitie: do polievok
KARFIOL
Karfiol obsahuje veľmi málo tuku, preto je vhodný na redukčné diéty. Obsahuje veľké množstvo vitamínov, najmä C, B5, B12. A minerálne látky draslík, zinok, fluór. Napomáha znižovaniu krvného tlaku, posilňuje imunitný systém a podporuje krvotvorbu.
Použitie: polievky, prívarky, smaženie, zapekanie, varenie, dusenie
BROKOLICA
Brokolica má malo kalórii preto je vhodná na redukčné diéta. Pôsobí preventívne proti rakovine. Obsahuje vitamíny najmä C, E a karotén. A minerálne látky draslík, fosfor, vápnik, železo, zinok, horčík a veľa stopových prvkov.
Použitie: polievky, vyprážané, zapekané, varenie, dusenie
CVIKLA
Je najzdravšia zelenina vôbec. Obsahuje pektín, ktorý podporuje znižovanie cholesterolu. Látka bektain chráni pečeň. Je vhodná pri ochorení srdca a krvného obehu.
Použitie: šalát, v studenej kuchyni, zapekaná, varená …
FENIKEL
Fenikel je vzhľadovo pripomínajúce zeler krížený s kôprom. Má charakteristickú vôňu a jemne sladkastú chuť. Obsahuje veľa minerálnych látok – draslík, horčík, vápnik, železo. Vitamíny vonné silice, C,B, karotén. Priaznivo pôsobí pri nachladení, uvoľňuje kŕče v žalúdku, čistí sliznice dýchacích ciest, uľahčuje odkašliavanie, napomáha odvodňovaniu, čistí organizmus, zvyšuje produkciu materského mlieka, odvar sa používa ako ústna voda.
Použitie: do šalátov, polievky, prílohy, k mäsám, k omáčkam, k rybám,
pomazánok
ZÁZVOR
Zo zázvoru sa používa dužina. Môžeme ho sušiť, mlieť, používať čerstvý. Má silnú, ostrú, pálivo – korenistú vôňu a chuť. Obsahuje silice, éterické oleje, aromatické látky. Podporuje trávenie, zmierňuje pálenie záhy, pomáha pri bolestiach hlavy, zmierňuje plynatosť, pomáha pri nachladení, podporuje potenie. Zázvor je afrodiziakum. Pred použitím ho lyžicou ošúpeme a jemne nastrúhame, aby sme sa zbavili drevnatých časti.
Použitie: ochucujeme ním jedlo, smažené a orientálne jedlá, do šalátov, mäso,
do údenín a nápojov, do nápojov, dresingov.
CHREN
Chren má pálivú až štipľavú chuť a vôňu. Má silné dezinfekčné účinky.
Použitie: Do pomazánok a šalátov, omáčok, k cvikle, k údeninám a mäsovým
pokrmom.
MANGOLD
Mangold je podobný špenátu. Zdravší než špenát. Obsahuje veľa minerálnych látok a vitamínov najmä C, B. Je vhodný pri redukčnej diéte. Poznáme mangold listový a stonkový.
Použitie: Ako pri špenáte
ZELENÝ HRÁŠOK
Mladý hrášok má vysoký obsah bielkovín, vlákninu, cukru a lecitínu. Obsahuje provitamín A, B,C,E.
Použitie: do polievok, šalátov, plniek, ryže, do mäsových pokrmov
KVAKA = RUNKLA = TURÍN =TUŘÍN
Veľmi zdravá zelenina. Obsahuje vitamíny – C, A, B1, B6, E. Mineráli – vápnik, draslík, horčík a vlákninu. Používa sa nielen v kuchyni, ale i v kozmetike a liečiteľstve. Posilňuje imunitu, urýchľuje hojenie rán, zaručuje zdravé zuby, ďasná, kosti. Zlepšuje zrak a dýchanie. Šťava z kvaky sa používa na liečbu kašľa a chrípky. Pôsobí preventívne proti osteoporóze a zlomeninám. Napomáha zvládaniu stresu. Zabraňuje strate pamäte a nespavosti. Napomáha vstrebávaniu vápnika, znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Sírne éterické oleje napomáhajú vylučovaniu žalúdočných štiav. Pomáha pri ochorení žlčníka a žalúdka. Zbavuje krv škodlivých látok a kyseliny močovej ,preto je veľmi vhodná pri reumatických ochoreniach a dne. Napomáha tráveniu a peristaltike čriev. Detoxikuje organizmus. Ak ju budeme konzumovať v surovom stave, preventívne pôsobí proti rakovine.
HLAVKOVY ŠALÁT
Hlávkový šalát je jeden z najznámejších a najpoužívanejších šalátov u nás.
ĽADOVÝ ŠALÁT
Ľadový šalát je obľúbený pre svoju krehkosť a šťavnatosť.
RÍMSKY ŠALÁT
Rímsky šalát má všestranné využitie.
ŠALÁT FRISEÉ
Má svetlo zelené listy s jemne horkastou chuťou.
POĽNIČKOVÝ ŠALÁT
Chutný listový šalát so sladkastou chuťou.
RUKOLA
Listy rukoly majú tvar púpavových listov. Majú štipľavú a korenistú chuť.
ŠALÁT RADICCHIO
Je podobný čakanke a dodáva jedlu nezameniteľnú chuť.
ŠALÁT LOLLO BIONDO
Svetlozelený listový šalát s jemne horkastou chuťou.
ŠALÁT LOLLO ROSSO
Jemne horkastý šalát s polotuhými listami.
ŠALÁT DUBOVÝ LIST
Šalát s jemnou, horko – korenistou chuťou,
Použitie: Všetky druhy šalátov konzumujeme za surova, zo zálievkou alebo
ako súčasť mix šalátov.
PRÍVARKY
– pripravujeme zo zemiakov, rôznych druhov zeleniny, strukovín.
– môžeme ich pripravovať z jedného druhu zeleniny alebo v kombinácii s inou zeleninou.
– prívarky pripravujeme zo svetlej zápražky.
– uvarenú zeleninu zalievame smotanou, mliekom, vývarom/vodou
HUBY
– sú vysoko aromatické obsahujú vysoké množstvo chuťových látok.
– obsahujú minerálne látky vápnik, draslík, fosfor, železo a vitamíny A,B,D.
– veľké množstvo bielkovín preto sa berú ako náhrada mäsa
PRÍPRAVA HÚB
Pred kuchynskou úpravou huby rozdelíme na jedlé a nejedlé. Medzi jedlé huby nedávame ani nahnilé či sparené huby. Malým nožíkom očistíme nožičku a klobúčik huby, poprípade ju zbavíme chrobáčikov a nečistôt. Potom čo najskôr spracujeme. Očistené huby umyjeme necháme vysušiť a nakrájame na menšie kúsky, plátky alebo pomelieme. Huby môžeme i skladovať sušením, konzervovaním. Stráviteľnosť húb zvyšujeme tým, že ich dostatočne solíme, a používame citrónovú šťavu. Pripravujeme ich dusením, vyprážaním, plnením, varením.
Použitie: polievky, plnky, omáčky, ako základ pod mäsové jedlá, pudingy, nákypy
!!! POZOR !!! huby, ktoré nepoznáme, nezbierame a nekupujeme
ŠAMPIONY
– sú dostupné po celý rok
– pestujú sa v tmavých pivniciach
– majú jemnú a lahodnú chuť
– šampiňóny pred úpravou očistíme nôžku a môžeme ale i nemusíme olúpať klobúčik. Takto pripravené šampiňóny umyjeme v citrónovej vode, aby ostali pekne biele.
Príprava: dusením, zaprávaním, plnením, vyprážaním
Použitie: polievky, omáčky, krokety