PEČENÉ A NEPEČENÉ TORTY – RECEPTY

ZOZNAM RECEPTOV:

 • Borievkovo – jogurtová torta nepečená

BORIEVKOVO – JOGURTOVÁ TORTA NEPEČENÁ /∅  formy : 22 cm/

KROK 1:   PRÍPRAVNÉ PRÁCE:

 • Formu vystelieme papierom na pečenie
 • Rozmixujeme keksy a s ostatnými surovinami vytvoríme kompaktnú hmotu
 • Korpus dáme zatuhnúť do chladničky
 • Vyšľaháme šľahačku
 • Rozvaríme a prepasírujeme borievky
 • Pripravíme krém, ktorým natrieme tortu
 • Pripravíme želatínu
 • Tortu dáme zatuhnúť
 • Dozdobíme šľahačkou a ovocím

KROK 2:    VÝROBA KORPUSU:

270 g maslové keksy, 70 g zmäknuté maslo/margarín

Maslové keksy rozmixujeme. Pridáme rozpustené maslo a znova mixujeme, kým sa ingrediencie nespoja v kompaktnú hmotu. Hmotou rovnomerne vyložíme a utlačíme dno tortovej formy pomocou lyžice. Dáme do chladničky a necháme stuhnúť.

KROK 3:    VÝROBA ŽELATÍNY:

RADY AKO PRACOVAŤ S PRÁŠKOVOU ŽELATÍNOU:

 • Pri kúpe želatíny si prečítajte na koľko želatíny je obsah sáčku. 
 • želatína sa NIKDY nesmie variť. Ak sa tak stane, stráca želírovaciu schopnosť a vy musíte začať s jej prípravou nanovo s novým balením želatíny.
 • Želatína nesmie byť horúca a ani teplá, iba vlažnejšia, preto ju postupne rozpúšťame v mikrovlnke.
 • Všetky ingrediencie s ktorými príde želatína do styku musia mať izbovú teplotu.

2 g prášková želatína + 0,8 – 1 dl studená voda

Do nie celého 1 dl studenej vody vsypeme práškovú želatínu a rozmiešame kým sa nerozpustí. V prípade potreby ju zohrievame v mikrovlnke, tak, že teplota bude viac než vlažná. Želatínu musíme stále sledovať.

KROK 4:     VÝROBA KRÉMU

4 dl šľahačková smotana, 375 g biely hustý jogurt,  250 g čerstvé /mrazené borievky, 80 g kryštálový cukor

Najprv si rozvaríme borievky V nižšom hrnci ich rozmixujeme s cukrom a privedieme do varu.  Varíme 5 – 6 min, kým sa nerozvaria  na hladkú kašu.  Potom  prepasírujeme, aby sme v kréme nemali jadierka. Dáme  do studenej misy a necháme vychladiť

 Do  druhej misy dáme hustý biely jogurt, preosiaty práškový cukor a rozmiešame do hladka. Studenú smotanu vyšľaháme na šľahačku. Do jogurtu dáme rozvarené borievky, časť si necháme na neskôr. Najprv rozmiešame stierkou neskôr metličkou.  Potom pridáme rozpustenú želatínu a časť šľahačky a znova premiešame stierkou a metličkou. Doložíme zbytok šľahačky a metličkou zapracujeme. Krém nalejeme na stuhnutý korpus. Navrch nalejeme rozvarené borievky a špáradlom urobíme mramorovanie.

Návod ako pripraviť ŠĽAHAČKU nájdete v recepte na prípravu kremrolí :
http://mysiakovaskolavarenia.sk/2020/11/18/kolace-zakusky-recepty/

KROK 5:    DOKONČENIE TORTY:

vyšľahaná šľahačka, čerstvé borievky

Potom vyberieme z formy a dozdobíme šľahačkou v cukrárskom vrecku s ozdobnou špičkou a čerstvými  borievky.

KROK 6: CHLADENIE:

Korpus chladíme 20 min. Celú tortu 1 hod.