HUBY – RECEPTY

ZOZNAM RECEPTOV

 • Plnený kaleráb s hubovým ragú
 • Hubová omáčka s mäsovou plackou a strateným vajcom
 • Hubová praženica
 • Hubové fašírky
 • Kuracie mäso s hubovou omáčkou
 • Hlivová omáčka s tenkými rezancami
 • Zemiaky plnené hubami
 • Muškátové hubové suflé
 • Starodávna hubová omáčka s varenými zemiakmi a vajíčkom na tvrdo
 • Perkelt zo šampiónov a hlivy ústričnej
 • Medvedia hubová žemľovka
 • Hubové rizoto
 • Dubákový guláš
 • Čerstvé šampióny na smotane
 • Hubový paprikáš

PLNENÝ KALERÁB S HUBOVÝM RAGÚ

PLNKA:

maslo, cibuľa, žemľa, mlieko, mleté mäso, vajce, petržlenová vňať

V hrnci rozohrejeme maslo a orestujeme na ňom cibuľu nadrobno. Žemľu namočenú v mlieku vyžmýkame, pridáme k mletému mäsu, orestovanú cibuľu, žĺtok, nasekaná petržlenová vňať a premiešame.

KALERÁB:

kaleráb, maslo, kôpor, soľ, voda

Kaleráb ošúpeme, odrežeme vrch a striedku vydlabeme. Na masle orestujeme vydlabanú striedku z kalerábu, pridáme nasekaný kôpor. Kaleráb posolíme a naplníme. Dáme do pekáča a podlejeme vodou. Pečieme pri 200°C 35 min.

HUBOVÉ RAGÚ:

kuriatka, kaleráb, hladká múka, šľahačková smotana, kôpor

Kuriatka nakrájame a pridáme k nasekanému kalerábu a restujeme. Zaprášime múkou, zalejeme šľahačkovou smotanou a varíme do zhustnutia. Podusíme a pridáme nasekaný kôpor.

HUBOVÁ OMÁČKA S MÄSOVOU PLACKOU A STRATENÝM VAJCOM

MÄSOVÁ PLACKA:

500g mleté mäso, cibuľa, soľ, mleté čierne korenie, žemľa, mlieko, vajce, olej

K mletému mäsu pridáme nakrájanú cibuľu najemno, soľ, mleté čierne korenie, namočenú a vyžmýkanú žemľu v mlieku, vajce a premiešame. Z masy tvoríme mäsové placky a opekáme na oleji dozlatista z oboch strán.

HUBOVÁ OMÁČKA:

šampiňóny, olej, soľ, mleté čierne korenie, šľahačková smotana

Šampiňóny nakrájame na plátky. Orestujeme na oleji, osolíme, okoreníme. Prilejeme šľahačkovú smotanu a varíme do zhustnutia.

STRATENÉ VAJCE:

soľ, ocot, voda, vajce

Do vriacej vody pridáme soľ a ocot. Vodu rozvírime. Do naberačky rozklepneme vajíčko a pomaly vpustíme do vody tak, aby sa žĺtok obalil do bielka. Varíme 4 min. Vajíčko je hotové, keď bielok je tuhy a žĺtok tekutý.

HUBOVÁ PRAŽENICA

Maslo, cibuľa, huby /masliaky, suchohríby, dubáky a iné, soľ, mleté čierne korenie, vajcia, petržlenová vňať, chlieb, alebo iné pečivo

Na rozohriaté maslo dáme najemno nakrájanú cibuľku a restujeme do sklovita. Pridáme nakrájané huby na kocky. Okoreníme a podlejeme vodou a dusíme do mäkka. Pridáme rozhabarkované vajcia a miešame, kým vajíčko nezačne hustnúť, pred koncom posolíme.  Dozdobíme petržlenovou vňaťou. Podávame ešte teplé s chlebom.

HUBOVÉ FAŠÍRKY

100 ml mlieko, 400 g čerstvé huby, 2 ks vajce, 2 ks žemľa, 2 ks cibuľa, 2 PL maslo, 1 PL petržlenová vňať, 1 KL kôpor, mleté čierne korenie, soľ, strúhanka, olej na vyprážanie

Na masle speníme pokrájanú cibuľu, pridáme očistené a nadrobno pokrájané huby, opražíme a dusíme, až kým sa tekutina neodparí. Do mlieka namočíme žemle, vytlačíme a zmiešame s hubami. Pridáme vajce, korenie, soľ, pokrájané bylinky a toľko strúhanky, aby sme zo zmesi mohli vyformovať fašírky. Fašírky obalíme v strúhanke a vypražíme ich na oleji. Servírujeme so zemiakmi a chrenovou omáčkou.

CHRENOVÁ OMÁČKA /1 osoba/

2,5 dl bešamelová omáčka, 1/2 dl biele víno, 1 PL chren, 10 g maslo, podľa chuti, soľ

Bešamelovú omáčku prihrejeme a rozriedime vínom. Pridáme strúhaný chren, osolíme, povaríme a zjemníme maslom.

KURACIE MÄSO SO ŠAMPIONOVOU OMÁČKOU

150 g kuracie prsia, 3 ks cesnakové strúčiky, 1 ks malá cibuľa + mrkva, 150 g šampiónov, soľ, čierne korenie, cesnak, petržlenová vňať, masla, 150 ml smotana na šľahanie aspoň 33%

Nakrájame na drobno cibuľu opražíme na oleji. Po chvíľke pridáme nastrúhanú mrkvu. Pridáme nakrájane prsia ktoré si vopred osolíme okoreníme. Nakrájane šampióni a všetko spolu podusíme aspoň 15 minút. Po 15 minútach podlejeme smotanou necháme prevrieť odstavíme pridáme v petržlenovú vňať a maslo premiešame.

ZEMIAKY PLNENÉ HUBAMI

1 kg zemiakov, 250 g čerstvých húb, 80 g tuku, 80 g cibule, mleté čierne korenie, rasca 20 g masla, majorán, 2 dcl mlieka, vajce, soľ

Uvarené zemiaky očistíme, pozdĺžne prekrojíme a vydlabeme. Huby umyjeme, očistíme a pokrájame. Na masti zapeníme nadrobno posekanú cibuľu, pridáme huby, mleté čierne korenie a udusíme do mäkka. Misu z jenského skla alebo pekáč vymastíme maslom, vložíme zemiaky naplnené hubovou zmesou a dáme zapiecť.

MUŠKÁTOVÉ HUBOVÉ SUFLÉ

400 g húb, 3 PL olivového oleja, 5 vajec,  1 PL masla, PL sezamového oleja, 5 PL polohrubej múky, 1 KL prášku do pečiva, štipka nastrúhaného muškátového orieška, strúčik cesnaku, soľ, čierne korenie, maslo na vymastenie misiek

Huby dôkladne očistíme a nakrájame na plátky. Na olivovom oleji ich osmažíme a trochu osolíme. Vajcia rozbijeme, žĺtky oddelíme a vyšľaháme s maslom a sezamovým olejom. Pridáme múku zmiešanú s práškom do pečiva, dochutíme muškátovým orieškom, prelisovaným cesnakom, osolíme a okoreníme. Vymiešame hladkú hmotu. Z bielkov ušľaháme tuhý sneh a opatrne ho vmiešame do žĺtkovej hmoty. Pridáme vychladnuté huby a zmes nalejeme do maslom vymastených misiek. Neplníme ich po okraj, cesto počas pečenia nakysne. Misku vložíme do vyhriatej rúry a pečieme pri 180 °C 12 – 15 minút.

STARODÁVNA HUBOVÁ OMÁČKA  S VARENÝMI ZEMIAKMI A VAJÍČKOM NATVRDO

1 kg zemiaky, 20-40g sušené huby/čerstvé huby podľa chuti, masť, maslo, 4 vajcia na tvrdo + 1 vajce na zapustenie, 2 PL hladká múka, 250ml mlieko, 150ml šľahačková smotana, ocot, soľ, mleté čierne korenie, mletá rasca /nemusí byť/

Príprava z čerstvých húb: Očistíme a nakrájame. Orestujeme na masti.  Postupujeme ďalej podľa receptu bez namáčania húb.

Príprava zo sušených húb: Sušené huby namočte do studenej vody na noc, čím dlhšie budú namočené, tým kratšia bude ich príprava. Ďalej postupujeme podľa receptu.

Hríby necháme naboptnať v studenej vode, ak sú sušené potom povaríme v osolenej vode do mäkka cca 20-30 min.  Pripravíme si jednoduchý bešamel. Z masti a hladkej múky si pripravíme svetlú hladkú zápražku. Zalejeme ju mliekom a poriadne rozmiešame, aby neboli hrudky. Zápražku zalejeme uvarenými hubami aj s vývarom a 10 min. povaríme. Dochutíme mletým čiernym korením, soľou, rascou/nemusí byť/.  Potom pridáme šľahačkovú hustejšiu smotanu a krátko prevaríme.  Omáčku dochutíme soľou, mletým čiernym korením a octom poprípade mletou rascou. Do omáčky zapustíme jedno rozhabarkované vajce s trochou vody a povaríme. Nakoniec do omáčky  pridáme kúsky schladeného masla a necháme rozpustiť bez varenia.
Príloha: varené zemiaky s rascou a s vajíčkom na tvrdo.
http://www.televizetvs.cz/spetka-valasska

PERKELT ZO ŠAMPIÓNOV A HLIVY USTRIČNEJ

1 kg očistenej hlivy ustricovej, 1 kg šampiňónov, 3 cibule, olej, 4 zemiaky, mleté čierne korenie, mletá paprika, chilli paprika, majorán, 2 strúčiky cesnaku, zápražka

Do nádoby dáme olej a nadrobno nakrájanú cibuľu ktorú opražíme, dusíme a podlievame až dozlatista, potom odstavíme. Umytú, očistenú hlivu nakrájame na asi 2 cm kúsky, spodnú časť na tenké plátky a podusíme spolu s cibuľou aspoň 30 minút. Stále podlievame vodou. Potom pridáme nakrájané šampiňóny a dochutíme korením. Varíme v troške vody a stále miešame cca 2 hod. Pred dokončením pridáme vodu, pokrájané zemiaky, prelisovaný cesnak a paprikovú zápražku. Povaríme 15 minút a dochutíme.

MEDVEDIA HUBOVÁ ŽEMĽOVKA

0,5 kg hríbov, 2 PL nakrájaného medvedieho cesnaku, olej, čierne korenie, rožok, soľ, 3 vajcia

Huby nakrájame na tenké plátky a na oleji zarestujeme. Pridáme trochu vody a podusíme. Dáme do misy, pridáme nakrájané rožky, cesnak, korenie, vajce, osolíme a premiešame. Zmes vylejeme do vymastenej zapekacej misy a dáme do rúry predhriatej na 190 °C upiecť dočervena.

HUBOVÉ RIZOTO

150 g masla, 100ml olej, 1 menšia cibuľa, 320g ryža carnaroli, 200ml suché biele víno, 4 PL strúhaný parmezán, soľ, zeleninový vývar podľa potreby, 60g suchohríby/iný druh húb, 1 hrsť nasekanej petržlenovej vňate
NA DOZDOBENIE: 4 čerstvé menšie hríby, 2 PL maslo, 2 strúčiky cesnaku

30 min. pred prípravou namočíme sušené huby do studenej vody. V hrnci rozohrejeme kus masla a oleja. Na miernom ohni orestujeme cibuľku nadrobno. Prisypeme ryžu, dobre premiešame a podlejeme zeleninovým vývarom. Pridáme odkvapkané huby a zalejeme vínom. Necháme alkohol vyvariť. Dochutíme soľou. Postupne podlievame rizoto teplým vývarom po tom čo sa vpije do rizota. Podlievame dokiaľ sa ryža neuvarí. Ku koncu pridáme do rizota schladené maslo a nastrúhaný syr a dobre premiešame, kým sa maslo a syr nerozpustí a rizoto nie je krémové. Nakoniec posypeme petržlenovou vňaťou.
DOZDOBENIE: Ak máme aj čerství hríby môžeme si ich rozkrojiť na polovicu a orestovať do červena na masle s drobno nasekaným cesnakom, nesolíme a dáme navrch rizota.

DUBÁKOVÝ GULÁŠ

čerstvé dubáky, zemiaky, cibuľa,  soľ,  čierne korenie, červená paprika, petržlenová vňať olej

Dubáky necháme prejsť varom v mierne osolenej vode. Na oleji do sklovita opražíme najemno nakrájanú cibuľku, pridáme huby, na malé kocky nakrájané zemiaky, podlejeme vodou, v ktorej sme obvarili huby a dusíme kým zemiaky nie sú mäkké. V závere dochutíme soľou, čiernym korením, mletou červenou paprikou a posypeme nakrájanou petržlenovou vňaťou. Príloha: chlieb

ČERSTVÉ ŠAMPIŇÓNY NA SMOTANE

400 g čerstvých šampiňónov, 250 ml sladkej smotany,  cibuľa, 30 g hladkej múky, šťava z polovice citróna, 1 PL  kečupu, 40 g masti, hydinový vývar, mletá červená paprika mleté čierne korenie, soľ

Šampiňóny očistíme, umyjeme a nakrájame. V rozpálenej masti speníme nadrobno nasekanú cibuľu, pridáme nakrájané huby, mleté korenie a soľ. Opražíme, posypeme mletou červenou paprikou, múkou a opäť opražíme. Potom podlejeme mäsovým vývarom a dusíme domäkka. Primiešame sladkú smotanu, ochutíme citrónovou šťavou a pokvapkáme kečupom. Podávame s uvarenými cestovinami alebo knedľou.

HUBOVÝ PAPRIKÁŠ

300 g šampióny, 300 g hliva ústričná, 30 g sušené huby, 300 – 500 ml voda, 2 väčšie cibule, 100 ml šľahačková smotana, 2 PL mletá červená paprika, 1 KL mletá rasca, soľ, 100 g bravčová/husacia masť/olej/maslo, 100 ml kyslá smotana

Sušené huby zalejeme horúcou vodou, tak aby boli zakryté. Čisté šampióny nakrájame na mesiačiky a hlivu nakrájame na menšie kúsky. Na masti orestujeme cibuľu nadrobno do zlatova. Ak sa bude pripaľovať pridáme trochu vody a odvaríme. Postup opakujeme kým cibuľa nebude zlatava. Do základu pridáme huby a zarestujeme. Ochutíme mletou rascou, zasypeme mletou červenou paprikou premiešame a krátko zarestujeme. Pridáme sušené huby i s vodou. Zľahka podlejeme vodou a dusíme do mäkka 15 – 20 min. Osolíme, okoreníme, zredukujeme tekutinu. Potom pridáme šľahačkovú smotanu, necháme prejsť varom a podávame. Pred podávaním na paprikáš dáme kyslú smotanu.
Recept na NOKERLE nájde na:
https://mysiakovaskolavarenia.sk/2017/11/02/mucne-prilohy-a-ryza-recepty/
Prevzaté z: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10084897100-kluci-v-akci/1137-recepty/411-houbovy-paprikas/